ul. Wietrzna
853-024 Wrocław
kontakt@drogadodomu.info

Droga Do Domu

Codziennie podejmujemy decyzje, determinujące naszą przyszłość

Alkoholizm - objawy, leczenie


Międzynarodowa Klasyfikacją Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów określa uzależnienie jako chorobę rozpoznawaną pod symbolem statystycznym F 10.2. O rozpoznaniu u danej osoby uzależnienia od alkoholu decyduje wystąpienie co najmniej trzech z niżej wymienionych objawów w ciągu ostatniego roku:

Głód alkoholowy.
To subiektywne odczucie pragnienia wobec alkoholu. Chory odczuwa nieprzyjemne, silne, wewnętrzne doznania przypominające głód. Towarzyszy im wręcz przymus wypicia połączony z uczuciem paniki i obawą, że dłużej nie można już wytrzymać bez napicia się. Objaw ten zniwelować może terapia alkoholowa.

Zmiana tolerancji na alkohol.
Wzrasta zapotrzebowanie na ilość napoju procentowego. W miarę rozwoju uzależnienia chory musi wypić więcej niż kiedyś, aby odczuć efekt rozluźnienia. Kiedyś wystarczyło jedno piwo, teraz trzeba wypić 2 lub 3. Jednocześnie u chorych wzrasta także tempo picia. Bardzo złudne bywają częste stwierdzenia "uodporniłem się na alkohol" lub "mam mocną głowę". W zaawansowanych stadiach choroby tolerancja obniża się. Już niewielka dawka napoju procentowego wywołuje efekt nietrzeźwości. Wymagane jest leczenie.

Zespół abstynencyjny.
Przerwanie dłuższego ciągu picia bądź też zmniejszenie ilości wypijanych trunków mogą powodować przykre objawy, takie jak rozdrażnienie, niepokój, drżenie ciała lub dreszcze, potliwość, skurcze mięśni, wymioty, bezsenność, a niekiedy nawet zaburzenia świadomości. W okresie przerwania ciągu u niektórych osób występować mogą także omamy - obrazy lub dźwięki nieodbierane przez inne osoby z otoczenia. Co gorsza, osoba chora odkrywa, że omamy mijają po wypiciu tzw. "klina". Leczenie alkoholizmu połączone z detoksykacją pozwala na pozbycie się zespołu abstynencyjnego.

Utrata kontroli.
Niepokojącym objawem jest ograniczenie zdolności do powstrzymania się od picia. Niektóre osoby skutecznie odraczają lub opóźniają decyzję o sięgnięciu po kieliszek. Niestety już po wypiciu pierwszej dawki tracą zdolność do powiedzenia sobie "stop" i przerwania picia. To jeden z głównych objawów świadczących o konieczności podjęcia leczenia alkoholizmu.

Koncentracja życia wokół alkoholu.
Oznaką uzależnienia jest także fakt, że alkohol staje się bardzo ważnym elementem życia. Chory poświęca dużo uwagi i wysiłków wokół organizowania okazji do wypicia, zapewnieniu sobie dostępu do napojów procentowych bądź redukcji szkód zdrowotnych wynikających z nadmiernego picia. Jeżeli dostęp do napojów wyskokowych jest utrudniony, chory odczuwa irytację i niepokój. Kontakty z osobami niepijącymi są dla niego kompletnie nieatrakcyjne. Niektórzy planują swój dzień pod kątem możliwości wypicia i odczuwają ekscytację na myśl o zbliżającym się wieczorze, kiedy nareszcie będzie można sięgnąć po drinka. Wszelkie alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu tracą na atrakcyjności. To sygnał do podjęcia terapii alkoholowej.

Picie mimo wiedzy o szkodliwości.
Oczywiście z czasem wiele osób orientuje się, że nadużywanie alkoholu powoduje przykre konsekwencje dla zdrowia. Uzależnieni zdają sobie sprawę także z trudnych sytuacji związanych z piciem, takich jak niezadowolenie rodziny, kłótnie, obniżenie sprawności intelektualnej bądź wydajności w pracy, złego samopoczucia po intensywnym piciu itp. Mimo to nie są w stanie powstrzymać się od picia, co zwraca uwagę otoczenia. Chory powinien zgłosić się na terapię alkoholową.

 Opracowano na podstawie źródeł Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.