Objawy alkoholizmu
Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie, także w Polsce. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie jest to tylko problem społeczny, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Objawy alkoholizmu mogą być różnorodne i nie zawsze łatwo je zauważyć, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby móc pomóc osobie dotkniętej tym schorzeniem. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą, która uzależnia psychicznie i fizycznie. Ważne jest, aby to alkoholik zrozumiał swój problem i sam zechciał przyjąć pomoc. Często jednak we wsparciu osoby uzależnionej od alkoholu niezbędna jest reakcja jego otoczenia – rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Sam chory nie zdaje sobie sprawy z występujących objawów.
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów określa uzależnienie jako chorobę rozpoznawaną pod symbolem statystycznym F 10.2. O rozpoznaniu u danej osoby uzależnienia od alkoholu decyduje wystąpienie co najmniej trzech z niżej wymienionych objawów w ciągu ostatniego roku:
Głód alkoholowy
To subiektywne odczucie pragnienia wobec alkoholu. Chory odczuwa nieprzyjemne, silne, wewnętrzne doznania przypominające głód. Towarzyszy im wręcz przymus wypicia połączony z uczuciem paniki i obawą, że dłużej nie można już wytrzymać bez napicia się. Objaw ten zniwelować może terapia alkoholowa.
Zmiana tolerancji na alkohol
Wzrasta zapotrzebowanie na ilość napoju procentowego. W miarę rozwoju uzależnienia chory musi wypić więcej niż kiedyś, aby odczuć efekt rozluźnienia. Kiedyś wystarczyło jedno piwo, teraz trzeba wypić 2 lub 3. Jednocześnie u chorych wzrasta także tempo picia. Bardzo złudne bywają częste stwierdzenia „uodporniłem się na alkohol” lub „mam mocną głowę”. W zaawansowanych stadiach choroby tolerancja obniża się. Już niewielka dawka napoju procentowego wywołuje efekt nietrzeźwości. Wymagane jest leczenie alkoholizmu.
Zespół abstynencyjny
Przerwanie dłuższego ciągu picia bądź też zmniejszenie ilości wypijanych trunków mogą powodować przykre objawy, takie jak rozdrażnienie, niepokój, drżenie ciała lub dreszcze, potliwość, skurcze mięśni, wymioty, bezsenność, a niekiedy nawet zaburzenia świadomości. W okresie przerwania ciągu u niektórych osób występować mogą także omamy – obrazy lub dźwięki nieodbierane przez inne osoby z otoczenia. Co gorsza, osoba chora odkrywa, że omamy mijają po wypiciu tzw. „klina”. Leczenie alkoholizmu połączone z detoksem alkoholowym pozwala na pozbycie się zespołu abstynencyjnego.
Utrata kontroli
Niepokojącym objawem jest ograniczenie zdolności do powstrzymania się od picia. Niektóre osoby skutecznie odraczają lub opóźniają decyzję o sięgnięciu po kieliszek. Niestety już po wypiciu pierwszej dawki tracą zdolność do powiedzenia sobie „stop” i przerwania picia. To jeden z głównych objawów świadczących o konieczności podjęcia leczenia alkoholizmu.
Koncentracja życia wokół alkoholu
Oznaką uzależnienia jest także fakt, że alkohol staje się bardzo ważnym elementem życia. Chory poświęca dużo uwagi i wysiłków wokół organizowania okazji do wypicia, zapewnieniu sobie dostępu do napojów procentowych bądź redukcji szkód zdrowotnych wynikających z nadmiernego picia. Jeżeli dostęp do napojów wyskokowych jest utrudniony, chory odczuwa irytację i niepokój. Kontakty z osobami niepijącymi są dla niego kompletnie nieatrakcyjne. Niektórzy planują swój dzień pod kątem możliwości wypicia i odczuwają ekscytację na myśl o zbliżającym się wieczorze, kiedy nareszcie będzie można sięgnąć po drinka. Wszelkie alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu tracą na atrakcyjności. To sygnał do podjęcia terapii alkoholowej.
Picie mimo wiedzy o szkodliwości
Oczywiście z czasem wiele osób orientuje się, że nadużywanie alkoholu powoduje przykre konsekwencje dla zdrowia. Uzależnieni zdają sobie sprawę także z trudnych sytuacji związanych z piciem, takich jak niezadowolenie rodziny, kłótnie, obniżenie sprawności intelektualnej bądź wydajności w pracy, złego samopoczucia po intensywnym piciu itp. Mimo to nie są w stanie powstrzymać się od picia, co zwraca uwagę otoczenia. Chory powinien zgłosić się na terapię alkoholową.
Opracowano na podstawie źródeł Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Kwestionariusz Woronowicza – czy jestem uzależniony od alkoholu?
Należy udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania i zliczyć ilość uzyskanych punktów.
Odpowiedzą będzie informacja zwrotna, odopowiadająca na pytanie, czy powinienem skorzystać z porady/pomocy profesjonalistów.
Zobacz czy masz problem z uzależnieniem, a jeśli tak, to podejmij konkretne kroki, aby się z niego wyzwolić!
Kwestionariusz:
- Zdarzyło się, że po wypiciu alkoholu miałem luki w pamięci („przerwy w życiorysie”, „urwany film”) /1 lub 0/
- Zauważyłem, że obecnie inaczej reaguję na alkohol: „mam mocną głowę”, „mam słabszą głowę” /1 lub 0/
- Zdarzyło się, że piłem alkohol na czczo (przed pierwszym posiłkiem) /2 lub 0/
- Następnego dnia po przepiciu miewałem, zwłaszcza rankiem, mdłości lub wymioty /1 lub 0/
- Czasami z powodu picia miewałem kłopoty w pracy /1 lub 0/
- Często myślałem o konieczności ograniczenia swojego picia /2 lub 0/
- W czasie trzeźwienia lub po wytrzeźwieniu odczuwałem niepokój, napięcie /1 lub 0/
- Często po pierwszych kieliszkach alkoholu miałem trudną do powstrzymania chęć dalszego picia /2 lub 0/
- Gdybym nie pił, moje układy rodzinne uległyby poprawie /1 lub 0/
- Były takie okresy, kiedy na drugi dzień po przepiciu obserwowałem drżenie rąk /1 lub 0/
- Często drażniły mnie uwagi innych osób na temat mojego picia /2 lub 0/
- Zdarzało się, że podczas trzeźwienia lub na drugi dzień po przepiciu pociłem się /1 lub 0/
- Często obiecywałem najbliższym (rodzinie, przyjaciołom), że nie będę już pił alkoholu /1 lub 0/
- Zdarzało się, że miałem wyrzuty z powodu swojego picia (poczucie winy, kac moralny) /1 lub 0/
- Zdarzało się, że gdy byłem zdenerwowany, piłem alkohol dla uspokojenia /1 lub 0/
- Zawsze po wypiciu alkoholu ustępowało drżenie rąk, a samopoczucie ulegało poprawie /2 lub 0/
- Po zaprzestaniu picia pojawiały się u mnie napady drgawkowe (padaczka alkoholowa)/2 lub 0/
- Wielokrotnie zdarzało się, że piłem dłużej niż dwa dni z rzędu /2 lub 0/
- Byłem już kiedyś w szpitalu z powodu nadużywania alkoholu /2 lub 0/
- Zdarzało mi się wypić alkohol niespożywczy /2 lub 0/
Rozumienie wyników:
5 – 10 punktów
Jesteś w fazie ostrzegawczej- poprzez samokontrolę i konsekwencję w swoim postępowaniu możesz jeszcze zahamować rozwój choroby
11 – 19 punktów
Wskazuje na fazę krytyczną– to jest pełno objawowy alkoholizm – powinieneś szybko skorzystać z pomocy specjalistów
Powyżej 20 punktów ...
… uzyskują osoby w fazie chronicznej, czyli przewlekłej. Zrób wszystko, aby do niej nie dojść, a jeśli już w niej jesteś – szybko podejmij terapię. Dla Ciebie istnieją tylko dwie drogi: picie do śmierci lub abstynencja i dążenie do trzeźwości, więc WYBIERAJ!
„Największym odkryciem każdego pokolenia jest to, że człowiek potrafi zmieniać swoje życie, zmieniając swój stosunek do życia!” – William James