Kiedy nie można przeprowadzić odtrucia alkoholowego?
Zatrucie alkoholowe ma miejsce wtedy, gdy wątroba odpowiadająca za metabolizm nie nadąża z neutralizowaniem szkodliwej dla organizmu substancji. Niebezpiecznie wówczas wzrasta we krwi poziom alkoholu etylowego oraz produktów jego przemiany. Odtrucie alkoholowe, które jest również określane mianem detoksu, polega na usunięciu toksyn z organizmu, pozbyciu się resztek alkoholu i przywróceniu równowagi elektrolitowej. Jest szczególnie istotne w przypadku osób uzależnionych, u których substancja zdążyła już poczynić duże szkody. Na czym polega sam proces odtrucia i czy możemy go przeprowadzić w każdej chwili? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Jak przebiega odtrucie alkoholowe?
O zastosowaniu właściwej metody odtrucia alkoholowego decyduje to, czy dana osoba jest uzależniona, czy też nie. W obydwu przypadkach podstawą jest nawodnienie organizmu, uzupełnienie elektrolitów i glukozy. Detoks alkoholowy, stosowany u osób uzależnionych z reguły trwa kilka dni i jest przeprowadzany w szpitalu lub specjalnym ośrodku. Nie jest to metoda usunięcia problemu, a jedynie wstęp do walki z chorobą. Oczyszczanie organizmu z toksyn i resztek alkoholu jest kluczowe, nie tylko dla przywrócenia sprawnej pracy narządów, ale także niezbędne do podjęcia pracy terapeutycznej, stanowiącej podstawę leczenia uzależnień. Podczas odtrucia mogą pojawić się drgawki, rozdrażnienie, problemy ze snem, wymioty, bóle mięśni, omamy oraz stany lękowe, które są wynikiem nagłego odstawienia alkoholu. Do ich złagodzenia można podać leki uspokajające lub nasenne.
W przypadku osób, które jednorazowo zatruły się etanolem, stosuje się kroplówki będące szybkim sposobem na poradzenie sobie z zatruciem. Metoda ta jednak nie sprawdzi się u osób uzależnionych, które wymagają opieki specjalistów i całkowitej abstynencji.
W jakich sytuacjach odtrucie alkoholowe jest niemożliwe do przeprowadzenia?
Wiele osób uzależnionych umiera na skutek długiego nadużywania alkoholu, doprowadzając organizm do skrajnego wyniszczenia. Tylko niewielu szuka specjalistycznej pomocy. Jednym ze skutków alkoholizmu jest rozwijająca się latami marskość wątroby. W przypadku obumarcia tego narządu przeprowadzenie detoksu organizmu nie jest możliwe. Pozostaje wówczas jedynie oczekiwanie na jej samoczynną regenerację. Na to jednak potrzeba czasu. W optymistycznych przypadkach, kiedy nie doszło do zmian patologicznych wątroby, warto pamiętać o przeprowadzaniu procesu odtrucia alkoholowego pod okiem specjalistów w ośrodkach odwykowych, któremu będzie towarzyszyć terapia pomagająca zrozumieć źródło i przyczyny problemu.