Anoreksja i bulimia
Leczenie zaburzeń odżywania
Głównym założeniem naszego ośrodka jest stworzenie miejsca kompleksowej i całodobowej opieki oraz leczenia zaburzeń odżywiania opartego na standardach obowiązujących w Stanach Zjednoczonych. Szczególny wzór stanowi dla nas Centrum Leczenia Zaburzeń Jedzenia New Port Beach w Californii, które poprzez holistyczne podejście do pacjenta przyczynia się do zdrowienia wielu osób cierpiących na anoreksję i bulimię.
Nieleczone zaburzenia odżywiania są niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego – powodują poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, anemię, depresję, uzależnienia, a także wywołują problemy hormonalne, stomatologiczne i problemy z płodnością. Z tych powodów nieprawidłowości łaknienia połączone z problemami emocjonalnymi powinny być bezzwłocznie konsultowane ze specjalistą w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia terapii.
Najczęściej występujące zaburzenia odżywiania
Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania należą:
- Anoreksja – choroba, której skutki są wyraźnie widoczne, niekiedy wręcz szokujące dla osób postronnych. Osoba cierpiąca na anoreksję podejmuje liczne celowe działania prowadzące do utraty masy ciała, które nie ograniczają się wyłącznie do odmawiania sobie posiłków. Obsesyjnemu chudnięciu towarzyszy zaburzony obraz własnej sylwetki – chory zawsze uważa swoją masę ciała za zbyt wysoką. Nieleczona anoreksja wywołuje poważne zaburzenia somatyczne i psychiczne, a wiele przypadków kończy się nawet śmiercią.
- Bulimia – cierpiąca na bulimię osoba miewa napady objadania się, podczas których traci kontrolę nad ilością spożywanych pokarmów. Następnie wywołuje wymioty, przyjmuje środki przeczyszczające lub stosuje inne zachowania, by zapobiec przybraniu na wadze. Łatwo przeoczyć objawy tego zaburzenia, ponieważ waga osób chorych na bulimię często utrzymuje się na prawidłowym poziomie. Jednak skutki choroby mogą być równie poważne, jak w przypadku anoreksji.
Oprócz leczenia anoreksji i bulimii (w tym bulimii anorektycznej) w naszym ośrodku podejmujemy się również kompleksowej terapii innych zaburzeń odżywiania, takich jak alkoreksja czy zespół kompulsywnego objadania się.
Na czym polega leczenie zaburzeń odżywiania w naszym ośrodku?
Całościowa terapia opiera się o kilkutygodniowe turnusy (4-6 tygodni) i ma na celu przyspieszenie procesu leczenia jak również zdobycie przez podopiecznych wiedzy i narzędzi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym poza ośrodkiem.
Po odbyciu turnusu pacjenci będą potrafili:
- radzić sobie z objawami choroby i przypadkami jej nawrotów,
- rozpoznawać źródła oraz przyczyny zaburzeń odżywiania,
- radzić sobie z lękiem w sytuacjach związanych z jedzeniem i kontaktami społecznymi,
- budować prawidłowe relacje z otoczeniem i usprawnić komunikację,
- wprowadzić zmiany we własne schematy myślenia,
- znajdować radość w codziennym życiu,
- korzystać z zasad zdrowego odżywiania.
Ponadto dowiedzą się jak:
- zrelaksować się w sytuacjach stresowych i lękowych,
- zaakceptować siebie i swoje ciało,
- rozpoznawać cechy oraz zachowania osób z zaburzeniami odżywiania,
- obiektywnie obserwować siebie, w tym odczuwać sygnały płynące z ciała i umysłu,
- rozładować napięcia fizyczne i emocjonalne,
- wyrażać swoje emocje i potrzeby,
- budować własną autonomię, stawiać granice w relacjach międzyludzkich,
- być szczęśliwą, skoncentrowaną na sobie osobą.
Leczenie anoreksji i bulimii wymaga specjalistycznej opieki i dużego doświadczenia, szczególnie że tym chorobom towarzyszą często inne zaburzenia – wówczas niezbędne może okazać się też leczenie depresji czy danego uzależnienia, na przykład od leków, alkoholu.
Problemy dotyczące zaburzeń w odżywianiu są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, także potrzebny jest pełen profesjonalizm, który oczywiście zapewniamy w naszym ośrodku. Co więcej sprzyjająca, przyjazna atmosfera i grono ciepłych terapeutów sprawiają, że pacjenci czują się komfortowo, co pomaga w uzyskaniu poprawy.
Formy terapii zaburzeń odżywiania
Główną formą terapii zaburzeń odżywiania w naszym ośrodku jest podejście poznawczo-behawioralne stosowane podczas spotkań indywidualnych i grupowych. Prowadzimy też terapię rodzinną.
Poświęcamy ogromną uwagę dbałości o dobór składników i ustalanie indywidualnej diety według potrzeb każdego chorego, współpracując z Dietetykami oraz specjalistami ds. Diet Coachingu. Jednocześnie w prowadzonej terapii kładziemy duży nacisk na aktywność i samodzielność pacjentów w kwestiach odżywiania (gotowość na urozmaicanie własnego jadłospisu, ilość spożywanego pokarmu oraz wspólne przygotowywanie posiłków.
Oprócz terapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej, pacjentom naszego ośrodka oferujemy formy terapii, takie jak:
- terapia body image,
- Diet Coaching i dietetyka,
- trening zastępowania agresji,
- trening asertywności i komunikacji interpersonalnej,
- arteterapia (biblioterapia, dramatoterapia, muzykoterapia, filmoterapia).
- estetoterapia,
- kinezyterapia,
- choreoterapia,
- zajęcia relaksacyjne,
- masaż i aromaterapia,
- psychodrama.
Zasady przyjmowania do ośrodka leczenia zaburzeń odżywiania:
- Ośrodek jest placówką prywatną i turnus terapeutyczny jest odpłatny. Niezbędnym warunkiem podjęcia terapii jest ocena kwalifikacyjna naszego zespołu specjalistów na podstawie ankiety oraz aktualnych wyników badań (BMI minimum 14).
- Program zajęć obejmuje terapię indywidualną, grupową, rodzinną oraz inne specjalistyczne zajęcia terapeutyczne. Podczas pobytu w ośrodku pacjenci objęci są opieką lekarzy internistów i specjalistów w dziedzinie psychiatrii, psychoterapii oraz fachowców w dziedzinie odżywienia.
- Terapia trwa minimum 4 tygodnie, jednak może się wydłużyć w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
- Po ukończeniu turnusu pacjenci są objęci opieką psychoterapeuty prowadzącego daną osobę przez okres pobytu w ośrodku w ramach spotkań comiesięcznych (wprost proporcjonalnie do długości pobytu).