Jak przerwać ciąg alkoholowy?
Osoby, które zmagają się z nałogiem alkoholowym, często wpadają w tzw. ciąg alkoholowy, który jest charakterystycznym objawem zaawansowanej choroby alkoholowej. Przez to w organizmie osoby chorej gromadzi się duża ilość toksyn, których pozbycie się wymaga podjęcia odtrucia alkoholowego. Wrocławianie na szczęście mogą liczyć na profesjonalną pomoc w tym zakresie.
Jeśli dana osoba podejmie ten najtrudniejszy krok, czyli świadomie zdecyduje, że chce zerwać z nałogiem, detoks alkoholowy będzie nieuniknionym etapem leczenia. Jest to niezbędny element do podjęcia właściwej terapii, by wyjść z nałogu.
Czym jest odtrucie alkoholowe?
Odtrucie alkoholowe to zabieg medyczny polegający na usunięciu toksyn z krwiobiegu oraz uzupełnieniu elektrolitów, które zostały wypłukane z organizmu chorego przez nadmierne ilości alkoholu.
Kiedy i jak należy przeprowadzić detoks alkoholowy?
Odtrucie alkoholowe zwykle przeprowadza się wówczas, gdy uzależnienie od alkoholu u danej osoby jest już tak silne, że chory nie potrafi samodzielnie zrezygnować z tej używki - związane jest to często ze strachem przed objawami zespołu abstynencyjnego i przeświadczeniem chorego, że sobie z tym nie poradzi.
Dlatego też odtrucie alkoholowe powinno być przeprowadzane pod okiem lekarzy, w klinice terapii uzależnień - tam chorzy mają pewność, że zostaną odpowiednio przygotowani do odtrucia alkoholowego, a wsparcie personelu medycznego i leczenia farmakologicznego pozwoli złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.
Ile trwa odtrucie alkoholowe?
Czas trwania procesu odtruwania organizmu zależy od:
- stopnia jego zatrucia,
- czasu trwania ciągu alkoholowego,
- stanu psychicznego i fizycznego konkretnego pacjenta.
Przeważnie odtruwanie alkoholowe trwa kilka dni - może się wydłużyć w indywidualnych przypadkach, gdy np. pacjent choruje dodatkowo na padaczkę lub ma inne towarzyszące zaburzenia psychiczne. To proces, który nie może być przeprowadzony ekspresowo - dochodzenie każdego pacjenta do psychicznej i fizycznej równowagi za każdym razem wymaga czasu.
Detoks alkoholowy w profesjonalnej klinice gwarantuje pacjentom anonimowość i bezpieczeństwo - całodobowa opieka medyczna i komfortowe warunki pobytu sprzyjają skutecznemu odtruwaniu i budują psychiczne wsparcie chorego.
A o skutecznym detoksie alkoholowym można mówić wtedy, gdy organizm pacjenta uzyskuje metaboliczną równowagę, a symptomy zespołu abstynencyjnego wyraźnie ustępują, dzięki czemu poprawia się zarówno fizyczny, jak i psychiczny stan pacjenta.
Jak przebiega odtruwanie poalkoholowe?
- Pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza – lekarze przeprowadzają z pacjentem wywiad dotyczący nie tylko stopnia uzależnienia od alkoholu, ale również innych chorób towarzyszących, które mogą mieć wpływ na czas trwania terapii oraz zalecone leki.
- Podstawowe badania krwi i moczu, a także dodatkowa, poszerzona diagnostyka, jeśli są takie wskazania.
- Odtruwanie organizmu - usunięcie szkodliwych produktów metabolizmu alkoholu.
- Uzupełnienie elektrolitów oraz niedoborów witamin i składników odżywczych w organizmie pacjenta.
- Leczenie farmakologiczne, które ma działanie uspokajające, wyciszające i pomagające pacjentom przetrwać poszczególne etapy procesu odtrucia alkoholowego.
Dlaczego warto zdecydować się na detoks alkoholowy?
Odtrucie alkoholowe zmierza do przerwania ciągu alkoholowego u osoby uzależnionej, a także do złagodzenia ewentualnych objawów zespołu abstynencyjnego i zmotywowania pacjenta do rozpoczęcia właściwej terapii uzależnień.
Proces odtrucia alkoholowego nie gwarantuje nigdy pełnego wyleczenia osobie uzależnionej - daje jednak jej szansę, by w końcu przejęła kontrolę nad swoim życiem i zawalczyła o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.
Zalety odtruwania organizmu z alkoholu
Korzyści płynące z zastosowania procesu odtrucia alkoholowego u osób uzależnionych:
- przerwanie ciągu alkoholowego w bezpieczny sposób,
- odbudowa organizmu zniszczonego przez toksyny - usunięcie nadmiaru toksyn, uzupełnienie płynów, witamin i mikroelementów,
- poprawa stanu psychicznego,
- przygotowanie do dalszej, właściwej terapii i możliwość jej podjęcia (zazwyczaj warunkiem jest zachowanie trzeźwości),
- przełamanie pewnej bariery, którą dla uzależnionego jest zespół abstynencyjny.
Odtrucie alkoholowe jako ważny krok do dalszej terapii
Detoksykacja alkoholowa to bardzo ważny krok na drodze do wyjścia z nałogu - po tym procesie można pójść dalej i zdecydować się na psychoterapię. Dzięki odtruciu alkoholowemu pacjent zyskuje “nowy start” - oczyszczony organizm i otwarty umysł na kolejne ważne działania w walce o samego siebie.
Odpowiednia opieka medyczna pozwoli mu stanąć na nogi - wzmocniony fizycznie i psychicznie, dzięki świadomości pokonania zespołu abstynencyjnego, może teraz rozpocząć indywidualną lub grupową terapię pod okiem lekarzy i specjalistów.