Detoksykacja alkoholowa
Detoksykacja polega na nagłym odstawieniu substancji, od której dana osoba jest uzależniona – w przypadku uzależnienia od alkoholu mowa o detoksykacji alkoholowej lub o odtruwaniu poalkoholowym. Proces ten jest połączony z terapią farmakologiczną lub psychologiczną. W naszym ośrodku posiadamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu detoksykacji alkoholowej. Pacjentom oferujemy pełną opiekę medyczną udzielaną przez profesjonalny zespół lekarzy i pielęgniarek oraz niezbędne w dochodzeniu do zdrowia wsparcie terapeutyczne.
Kiedy stosuje się detoks alkoholowy i na czym on polega?
Pojęcie detoksu alkoholowego dotyczy osób przewlekle spożywających alkohol, u których na skutek przerwania ciągu alkoholowego i spadku poziomu tej substancji we krwi występują objawy zespołu abstynencyjnego. Ponadto detoks alkoholowy jest stosowany, gdy pacjent nie ma szans na odstawienie używki samodzielnie, a sam odwyk nie przynosi spodziewanych efektów.
Detoks alkoholowy to nie tylko usunięcie alkoholu z organizmu. Rozpoczęty odtruwaniem proces leczenia polega w pierwszej kolejności na uzupełnianiu niedoborów elektrolitowych, podawaniu witamin z grupy B oraz leczeniu objawowym symptomów zespołu abstynencyjnego.
Detoks alkoholowy a zespół abstynencyjny — objawy towarzyszące
Detoks alkoholowy i zespół abstynencyjny to dwa terminy, które pojawiają się w kontekście terapii uzależnienia od alkoholu. Odstawienie substancji w wyniku detoksu alkoholowego charakteryzuje się:
- niepokojem, lękiem,
- bezsennością,
- rozdrażnieniem,
- drżeniem całego ciała (zwłaszcza kończyn),
- bólami mięśniowymi,
- zaburzeniami wegetatywnymi głównie ze strony układów krążenia i pokarmowego, takimi jak: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia akcji serca i wahania ciśnienia krwi, pocenie się.
Niekiedy pojawiają się niespójne w obrazie zaburzenia neurologiczne, zaburzenia równowagi, oceny odległości, zaburzenia wzroku, zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni, zaburzenia świadomości, stany paniki oraz depersonalizacja (zaburzenia osobowości).
Zespół abstynencyjny wywołany jest „biochemicznym głodem” wynikającym z nagłej zmiany na poziomie metabolicznym. W sferze psychicznej pojawia się wtedy skrajny dyskomfort, niekiedy lęk, napady paniki lub agresji, a w konsekwencji tendencja do natychmiastowego ponownego kontaktu z substancją: alkoholem, narkotykiem, środkiem farmakologicznym czy chemicznym.
Dlaczego warto zdecydować się na detox alkoholowy?
Istnieje wiele korzyści wynikających z decyzji o rozpoczęciu detoxu alkoholowego. Proces ten umożliwia pacjentowi m.in. odtrucie organizmu ze szkodliwych substancji i toksyn oraz zmniejszenie dotkliwości objawów wynikających z odstawienia alkoholu. Detox alkoholowy przyczynia się do wzmocnienia organizmu osoby uzależnionej – podawane środki m.in. regenerują wątrobę i chronią mózg chorego.
Decyzja o rozpoczęciu odtruwania daje możliwość podjęcia dalszych kroków w celu utrzymania stanu trzeźwości. Dzieje się tak, ponieważ skuteczna detoksykacja alkoholowa pozwala na przerwanie ciągu – nie leczy uzależnienia, ale umożliwia doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii. Należy pamiętać, że sam detox alkoholowy nie gwarantuje wyjścia z nałogu – konieczne jest pozostanie pod fachową opieką terapeutyczną, którą oferujemy w ramach usług świadczonych przez nasz ośrodek. W prowadzonej przez nas placówce udzielamy pacjentom kompleksowej pomocy specjalistycznej, by uzależnione osoby miały szansę poradzić sobie z czynnikami skłaniającymi do powrotu do nałogu.
Stacjonarny odwyk alkoholowy
Odwyk alkoholowy to trudny proces dla osoby uzależnionej, która podjęła decyzję o walce z nałogiem, głównie dlatego, że przy długotrwałych ciągach samodzielne odstawienie substancji jest prawie niemożliwe. Proponujemy stacjonarne odtrucia alkoholowe odbywające się w komfortowych warunkach, pod pełną, całodobową opieką medyczną i terapeutyczną. Stan chorego nieustannie monitoruje lekarz prowadzący, który dostosowuje czas trwania oraz metody leczenia do stopnia zatrucia. Z kolei terapia odbywa się w kameralnych grupach, a prowadzą ją osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Wszystko to buduje poczucie bezpieczeństwa chorego i pozwala skupić się na procesie zdrowienia.
Detoks alkoholowy trwa od 3 do 5 dni, a odtruwanie organizmu składa się z trzech etapów:
- części medycznej polegającej na usunięciu alkoholu z organizmu,
- łagodnym przejściu w stan abstynencji,
- opieki terapeutycznej, która ma pomóc w podjęciu decyzji „co dalej z moim życiem?”.
Jeżeli bliska Ci osoba zmaga się z nałogiem lub Ty sam chcesz przerwać ciąg – skontaktuj się z nami i jak najszybciej umów się na rozpoczęcie odwyku alkoholowego. Gwarantujemy natychmiastowe przyjęcie do ośrodka, jesteśmy do Twojej dyspozycji przez całą dobę.
Pomoc
Przerwij ciąg alkoholowy